PREGLED / Nudimo izbor najboljih pisanih medijskih sadržaja iz prethodne (dve) sedmice
Piše Redakcija
I pored novogodišnje pauze, dobrih čitanja je manje nego obično: vesti se, naravno, pišu i čitaju neprestano, ali izgleda da je za podrobno pisanje ipak potrebno da prođu praznici.
N
a Peščaniku je objavljen zanimljiv članak u potpisu Saše Ilića, a inspirisan jednim malim otkrićem. U pitanju je kratka beleška pesnika Oskara Daviča, pisana rukom, otkrivena u Narodnoj biblioteci Srbije. Ilić je iskoristio priliku da u članku pod nazivom Pesnik latinične Srbije ponudi jednu mozaičnu priču o ćirilici, pisanju, Srbiji i Daviču; mada tekst počinje slikovitim pasažima o pisanju rukom i rukopisima, njegova tema nije sećanje na davna vremena, već aktuelna politika koja se u Srbiji jednim delom prelama, kao nekada, kroz pismo:
P
ortal Novosti objavio je kratak članak Jerka Bekotina kao prilog arhivskim fotografijama Miloša Cvetkovića, koji je tokom ratova devedesetih slikao vojničku i paravojničku apokaliptičnu svakodnevicu. Reči su u ovakvim prilikama samo tu da nas uvedu u glavni nastup – fotografije:
R
ekli smo već: vesti ne poznaju praznike, a najveća među vestima ovih dana (možda nažalost) je odlazak Novaka Đokovića u Australiju. Dok se čitav slučaj raspliće, BBC na srpskom uradio je pravu stvar i ponudio relevantan kontekst. U ovom slučaju, u pitanju je kratak istorijat Đokovićeve skepse prema vakcinama i nauci uopšte, koji treba imati u vidu kako se sportski, zdravstveni i politički skandal bude rasplitao. Kao i svaki izveštaj sa BBC na srpskom, stil pisanja je novinarski do granice suvoparnosti, ali tema takav pristup i zahteva:U knjizi Serviraj za pobedu, Đoković je opisao kako se 2010. godine sreo sa nutricionistom koji ga je zamolio da drži parče hleba u levoj ruci, dok on pritiska desnu.
Đoković tvrdi da je bio mnogo slabiji dok je držao hleb, i to je naveo kao dokaz netolerancije na gluten.
A tokom razgovora uživo na Instagramu tvrdio je da pozitivna misao može da „očisti” zagađenu vodu, dodajući da su „naučnici dokazali da molekuli u vodi reaguju na naše emocije”.
Pored Đokovića, praznične priče prošle su u katastrofalnom znaku Omikron brojki. Još jednom smo iznenada i neočekivano nespremni dočekali novi, zarazniji soj kovida 19, ovaj put uljuljkani idejom da je dovoljno to što je najnovija mutacija po svemu sudeći manje opasna. S obzirom na stanje mera, javne svesti i bolnica, izgleda da je najbolji savet – moliti se za sreću. U nešto pozitivnijem duhu, oko Nove godine izašla je i nova štampana Odiseja, sa nekim novim rubrikama i odličnim pričama. — ⊗